X
З Наступаючим 2019 роком!

111Досить актуальним питанням при оглядах дітей є виявлення червонуватих судинних утворень на шкірі чи видимих слизових. На першому році життя  у 10% малюків можуть визначатись такі новоутворення. Як правило ніяких скарг ці плямки не викликають, з віком значно регресують ( 65% до 5 років).  Проте існують деяківиключення. Гемангіома -цедоброякісне судинне утворення, що виникає внаслідок недосконалості розвитку кровоносних судин. Виглядає  вона як червона або багрово-синюшна пляма на шкірі, або може підвищуватись над рівнем оточуючих тканин. Причини появи достовірно не визначені, але основними пусковими факторами можуть бути прийом деяких ліків мамою, вірусні захворювання, несприятливі екологічні  умови. Можливо поява пов’язана з гормональними впливами, так як гемангіоми частіше зустрічаються у дівчаток.

Гемангіоми несуть у собі ризик активного росту в розмірах та вглиб тканин і органів. Можуть бути причиною сильної  кровотечі чи інфікування, косметичної  вади.

Існують прості (капілярні), кавернозні, комбінованіта змішані гемангіоми.

Прості гемангіоми походять з капілярів. Їх виявляють в 95%випадків, можуть самовільно зникати з віком, не перероджуються у злоякісні пухлини. Наявність  таких множинних пухлин  на шкірі може бути ознакою ураження і внутрішніх органів.

Кавернозні гемангіоми синюватого кольору, об´ємні  і розташовуються підшкірно. Вони м´які на дотик, складаються з судинних порожнин з кров´ю. При натужуванні утворення стає щільним і напруженим, при натискуванні на нього – спадається.

Комбіновані – це поєднання  простої та кавернозної  гемангіом.

Змішані – в своїй структурі містять як судинну так і інші типи тканин (докладно визначають гістологічно).

При обстеженні дитини з гемангіомою крім загального огляду часто необхідно поводити  розширений аналіз крові з коагулограмою, УЗД, рентгенологічні дослідження, МРТ з контрастуванням, ендоскопічні обстеження . При деяких локалізаціях огляди офтальмолога, дерматолога, ЛОРа,гінеколога і уролога , нейрохірурга і стоматолога.  Це допоможе визначити істину поширеність процесу і обрати  правильну тактику лікування пацієнта.

При виборі виду лікування враховуються усі принципи досягнення онкологічного, косметичного та функціонального ефекту. Використовують хірургічне і лазерне  видалення, електрокоагуляцію, кріодеструкцію, склеротерапію, гормональну та інтерферонотерапію, рентгенотерапію (при складних анатомічних розташуваннях) .  Найоптимальнішу тактику повинен обирати  висококваліфікований  лікар або навіть консиліум спеціалістів, тому що іноді очікувальна стратегія небезпечна. Показами для негайного видалення гемангіоми є: розташування на статевих органах та анальному сфінктері, у слуховому проході та оці, часто травмованих ділянках тіла, з ознаками інтенсивного росту та кровотечі, запалення та нагноєння новоутворення.