На сучасному етапі дерматології значно покращилася якість контролю за шкірою схильною до атопічного дерматиту. За останні роки наука відкрила завісу про причини і механізм розвитку атопічного дерматиту. Розставлені крапки над «і» щодо чільних провокуючих чинників, і це аж ніяк не похибки в харчуванні. Розвіяний міф про гостру необхідність в дотриманні «жорстких» дієт. Лікарі дерматологи можуть з упевненістю заявляти, що характер харчування матері в період грудного вигодовування не впливає на появу загострення атопічного дерматиту у малюка.
Чому розвивається атопічний дерматит?
У механізмі розвитку атопічного дерматиту особливу роль відіграє генетично обумовлене ослаблення поверхневого захисного бар’єрного шару шкіри, а так само зниження імунних властивостей шкіри. Слід підкреслити, що в комплексному лікуванні атопічного дерматиту важливо застосовувати лікувальні косметичні засоби, так звані емолієнти, які в свою чергу сприяють підтримці і відновленню захисного шару шкіри. В цілому емолієнти займають левову частку в лікуванні і профілактиці атопічного дерматиту.
Головним провокуючим фактором у настанні атопічного дерматиту є вплив зовнішніх подразників.
Атопічний дерматит відноситься до групи хронічних захворювань, де ступінь прояву загострень на шкірі, а так само тривалий затяжний перебіг, головним чином залежить від агресивного впливу зовнішніх подразників. Ініціювати напади атопічного дерматиту можуть такі провокуючі фактори, як надмірно сухе повітря і / або висока температура в приміщенні в міжсезоння, підвищена пітливість, вплив агресивних очищувальних засобів, прямий контакт шкіри з такими тканинами, як шерсть, нейлон і т.д. У відповідь же реакцією шкіри схильної до атопії, при тривалому контакті з зовнішнім подразником, можуть бути такі симптоми, як сухість шкіри, почервоніння, поява екзематозних елементів, свербіж, розчухування, приєднання бактеріальної інфекції, психо-емоційний дискомфорт, порушення сну.
Харчова алергія при атопічному дерматиті у дітей.
Науково обґрунтований факт-роль жорстких дієтичних рекомендацій вкрай суперечлива. Слід зазначити, що харчові алергічні реакції спостерігаються тільки у 35% немовлят схильних до атопічного дерматиту. Як правило, реакція загострення атопії може мати місце у малюків на перше введення молока, яєць, риби, пшениці і т.д. Але це зовсім не означає, що дитину слід на роки обмежувати від даних продуктів. Тут важливий розумний підхід з урахуванням того, що харчова алергія носить тимчасовий характер.
Статтю підготувала лікар дитячий дерматолог I категорії Величко Світлана Соломонівна