Катаракта – це хвороба, яка характеризується або повним, або частковим помутнінням речовини кришталика ока, або його капсули. Супроводжується патологія зниженням зору, або його втратою.
Незважаючи на те, що найчастіше зустрічається катаракта саме у дорослих людей, старше 50 років, все ж це захворювання характерно для будь-якого віку. Розрізняють декілька видів катаракт. До таких відносять травматичну, вроджену, ускладнену та променеву катаракту.
Розвиток катаракти можливо відстрочити, однак, чим старша людина, тим більша ймовірність виявити у себе цю патологію зору.
Катаракта є причиною оборотної сліпоти, і при успішному лікуванні можливе відновлення зору.
Які симптоми катаракти?
Катаракта має кілька ступенів ураження і в залежності від цього будуть варіюватися симптоми, проте, до основних з них можна віднести:
• Виникнення подвоєння в оці, в тому випадку, коли друге око в цей час закрите. Це ранній симптом, у міру того, як хвороба прогресує, він зникає.
• Нечіткість картинки, розпливчатість образів, яка не коригується за допомогою контактних лінз і окулярів. При цьому погано видно як близько, так і далеко розташовані предмети. Пацієнти характеризують такий зір, як затуманений, з утворенням пелени.
• Поява спалахів і відблисків, що виникають переважно вночі.
• Підвищення світлочутливості очей в нічний час. В цілому нічний зір погіршується. Всі джерела світла здаються хворому надмірно яскравими, що дратують очі.
• При огляді джерел світла, людина з катарактою бачить навколо них ореоли. Людина з помутніння кришталика не в змозі управляти машиною, або це дається йому важко, так як його засліплюють фари зустрічного транспорту.
• Сприйняття кольору порушується, усі вони стають більш блідими. Особливо важко сприймати людині відтінки фіолетового і блакитного кольорів.
• Покращення зору, що носить тимчасовий характер. Цей симптом характеризується тим, що людина, яка раніше носила окуляри, з розвитком хвороби може від них відмовитися. Однак цей часовий відрізок нетривалий і зір знову почне погіршуватися.
• Якщо людині часто потрібно міняти окуляри для зору, є привід задуматися про катаракту, так як ця хвороба має властивість прогресувати і швидко знижувати гостроту зору.
Симптомами катаракти є поява смужок і миготіння плям або різних кульок. Стародавні греки називали цю хворобу водоспадом, оскільки при катаракті у людини виникає відчуття, ніби його очі покриті пеленою, і він дивиться ніби через запітніле скло.
При катаракті ока складно читати, писати, працювати з дрібними деталями. У міру “дозрівання” катаракти колір зіниці замість чорного стає білим.
Що можете зробити ви?
Поставити діагноз може тільки офтальмолог. Якщо ви виявили у себе або своїх близьких симптоми катаракти, слід якомога швидше відвідати офтальмолога. В Медичному центрі «ВАСЕДА» працює досвідчений лікар-офтальмолог Денисюк Ольга Юріївна, яка допоможе діагностувати та вирішити проблему, пов’язану з даним захворюванням.
На жаль, лікування катаракти тільки хірургічне. Медикаментозне лікування лише злегка затримує помутніння в кришталику. Будьте обережні і не потрапляйте на вудку цілителів, які говорять про консервативному лікуванні і відмову від операції.
Яка діагностика катаракти?
Для виявлення катаракти можуть використовуватися такі методи:
• скарги хворого.
• візометрія (дослідження гостроти зору за допомогою таблиці або проектора знаків);
• біомікроскопія (огляд зі щілинною лампою). Фокусування пучка світла на кришталику утворює його оптичний зріз, що полегшує виявлення будь-яких дрібних відхилень;
• огляд сітківки з розширенням зіниці.
Які ускладнення у катаракти?
При тривалій відсутності лікування можливий розвиток сліпотита супутніх захворювань, таких як глаукома.
Що може зробити лікар?
Лікування при катаракті складається з медикаментозного (консервативного) і хірургічного. При медикаментозному лікуванні призначаються вітамінні краплі.
Основний і практично єдиний метод лікування катаракти – хірургічний. Ви і ваш офтальмолог повинні разом визначити, коли вам слід провести операцію.
Хірургічні методи лікування засновані на заміні помутнілого кришталика на штучний. Найсучаснішим методом в усьому світі вважається ультразвукова факоемульсифікація катаракти. Ця операція стала в усьому світі вже дуже звичайною і проводиться в амбулаторних умовах під місцевою анестезією. Поліпшення зору спостерігається у 95% хворих. В ході операції хірург замінює ваш власний кришталик з розвиненої катарактою на штучну інтраокулярну лінзу. Раніше кришталик видаляли разом з капсулою. В даний час практикується екстракапсулярна екстракція катаракти. Це означає, що капсула кришталика залишається на місці, а в неї поміщають новий кришталик.
Ускладнення хірургії катаракти
За даними Американського товариства катарактальних і рефракційних хірургів, в США щорічно виконується близько 3 мільйонів операцій з видалення катаракти (імплантацій ІОЛ) в рік. При цьому число вдалих операцій становить більше 98 відсотків. Ускладнення, які виникають, в даний час в більшості випадків успішно виліковуються консервативним або хірургічним шляхом.
Найбільш часто зустрічається ускладненням є помутніння задньої капсули кришталика або “вторинна катаракта». Встановлено, що частота її виникнення залежить від матеріалу, з якого зроблена лінза. Так, для ІОЛ з поліакрилу вона становить до 10% в той час, як для силіконових – уже близько 40%, а для вироблених з поліметилметакрилату (ПММА) – 56%. Справжні причини, що призводять до цього, і дієві методи профілактики в даний час не встановлені.
Вважається, що дане ускладнення може бути обумовлено міграцією в простір між лінзою і задньою капсулою клітин епітелію кришталика, що залишилися після видалення, і, як наслідок, формуванням відкладень, що погіршують якість зображення. Другою можливою причиною вважається фіброз капсули кришталика. Лікування проводиться із застосуванням ІАГ-лазера, за допомогою якого формують отвір в центральній зоні помутнілої задньої капсули кришталика.
У ранньому післяопераційному періоді можливе підвищення внутрішньоочного тиску. Причиною цього може бути неповне вимивання віскоеластіка (спеціальний гелеобразний препарат, що вводиться всередину передньої камери ока для захисту його структур від ушкодження) і попадання його в дренажну систему ока, а також розвиток зрачкового блоку при зміщенні ІОЛ до райдужці. У більшості випадків достатньо застосування антиглаукомних крапель протягом декількох днів.
Яка профілактика катаракти?
Рання діагностика дуже важлива. Обстеження у офтальмолога рекомендується проходити кожні 2-4 роки всім особам до 65 років і кожні 1-2 роки особам старше 65 років.
На жаль, універсальних засобів для профілактики і медикаментозного лікування катаракти немає. Вважається, що відмова від куріння і збалансована дієта здатні знизити ризик виникнення катаракти.