Жовчнокам’яна хвороба – це захворювання, яке характеризується утворенням каміння (конкрементів) в жовчному міхурі та протоках. Основними причинами виникнення даної хвороби є застій жовчі та підвищення концентрації солей в жовчі внаслідок порушеного обміну речовин. Це викликає запальні зміни в стінці жовчного міхура. За класифікацією виділяють гострий і хронічний холецистит. Відповідно до наявності конкрементів – і не калькульозний.
У переважній більшості випадків хвороба протікає практично безсимптомно до тих поки, каміння не потрапляє в жовчні протоки і не починає травмувати їх.
Першими симптомами ЖКХ є пожовтіння шкіри, склер очей, слизової оболонки ротової порожнини, різкі кольки в правому підребер’ї, відчуття важкості, нудота, часта відрижка та гіркота у роті.
Кольки з’являються, як правило, після вживання гострої та жирної їжі, алкоголю, стресових ситуацій та великого фізичного навантаження. Біль може віддавати в поперек, праву лопатку, грудину чи шию. Можлива нудота та блювання (інколи з жовчю), але полегшення після цього не наступає. Пацієнт скаржиться на загальну слабкість та нездужання.
Додатковими симптомами є підвищена температура тіла, пітливість, знебарвлення калових мас, тупий біль в області печінки, судоми.
Симптоми можуть змінюватися в залежності від локалізації закупорки жовчних протоків та супутніх хвороб.
Для діагностування жовчнокам’яної хвороби необхідні наступні обстеження:
- УЗД черевної порожнини;
- Холецистографія або ретроградна холангіопанкреатографія у випадку проведення хірургічного втручання;
- КТ або МРТ;
- Загальний та біохімічний аналіз крові;
При діагностуванні жовчно-кам’яної хвороби та проведенні обстеження обов’язково необхідна консультація лікаря-гастроентеролога, який призначить хворому дієту, при якій рекомендується приймати їжу по годинам. Як правило, лікування даної хвороби передбачає хірургічне втручання (видалення жовчного міхура). Також може застосовуватися метод дроблення або розчинення каміння (лише в тому разі, якщо його розміри не більше 1 см), проте існує велика вірогідність рецидиву.
При появі симптомів, для діагностики або лікування жовчнокам’яної хвороби ви можете звернутися до гастроентерологів аболікарям УЗД МЦ “ВАСЕДА”.