X

rol-vitaminovРоль вітамінів для здоров’я відомо ще з давніх часів. Вітаміни є незамінними речовинами, більшість яких не синтезується організмом людини , а поступає головним чином з їжею. Потреба в кожному  конкретному  вітаміні залежить від багатьох факторів. Рекомендовані норми споживання різняться в значній мірі в залежності від країни проживання. Але безсумнівним лишається той факт, що потреба у вітамінах значно зростає у дітей в період інтенсивного росту, під впливом деяких кліматичних та погодних умов, що приводять до тривалого переохолодження, при різких перепадах атмосферного тиску , при інтенсивному фізичному навантаженню, при нервово- психічному перенапруженні, після перенесених гострих інфекційних захворювань або хірургічних втручань, при строгих дієтичних обмеженнях, при хворобах шлунково-кишкового тракту.

Основні причини гіпо- та авітамінозів – недостатній вміст  вітамінів у їжі, підвищений  рівень їх використання під час хвороби або інтенсивного росту, порушення всмоктування, розподілу , виділення з організму.

Важливим є той факт , що неможливо запастися вітамінами на довгий період, повний комплекс вітамінів має поступати регулярно згідно з фізіологічною потребою. Разом з тим адаптаційні можливості дитячого організму досить значні, на протязі тривалого  періоду дефіцит вітамінів може себе не проявляти за рахунок компенсаторних реакцій організму.

В весняний період діти особливо відчувають нестачу вітамінів через їх знижений  вміст в продуктах харчування та через фізіологічне виснаження резервів організму після затяжного зимового періоду.

Дефіцит вітамінів впливає на стан та функціонування усього без виключення організму, а забезпеченість вітамінами – один з найважливіших показників психосоматичного здоров’я.  Недостатнє вживання вітамінів негативно впливає на показники загального фізичного розвитку  , обумовлює поступовий розвиток обмінних порушень і хронічних захворювань, погіршує перебіг респіраторних захворювань, інфекційних захворювань, знижує опірність організму  до інфекційних та токсичних агентів , сприяє зниженню фізичної та інтелектуальної працездатності, сповільнює процеси видужання при гострих захворюваннях, підвищує вірогідність загострень хронічної патології.

Найкращий шлях для профілактики  гіповітамінозів – вживання різноманітних продуктів харчування . При неможливості  використання певної групи продуктів (непереносимість , харчова алергія) необхідно проконсультуватись з лікарем щодо необхідності   корекції раціону за допомогою вітамінних комплексів.