Окрім важливості з боку медицини, УЗД для вагітних – це довгоочікувана можливість майбутніх батьків «побачити» свого малюка.
Побачити вагітність у порожнині матки можна вже, починаючи з 5 тижнів, що відповідає двом тижням затримки менструації. На цьому терміні можна встановити і кількість плодових яєць, а з 6-7 тижня побачити й серцебиття ембріону. Після того, як сформуються статеві органи плоду, тобто з 15 тижня можна визначити стать дитини.
З метою виключення генетичної патології плода проводять пренатальні скринінги і УЗД на таких термінах вагітності:
- у 10-13 тижнях вагітності
- у 18-21 тижнях вагітності
- у 30-32 тижнях вагітності
Підготовка до проведення
УЗД при вагітності не вимагає спеціальної підготовки. Але повний шлунок, сечовий міхур і кишечник можуть дати відчуття дискомфорту при тиску датчиком на живіт. Тому не варто перед обстеженням їсти важку їжу і пити багато рідини.
УЗД органів малого тазу дозволяє отримати зображення тканин та органів, які розташовані у нижніх відділах черевної порожнини та малого тазу. В гінекології це обстеження застосовують для оцінки стану сечового міхура, шийки матки, яєчників та маткових (фаллопієвих) труб.
Виділяють два види цього обстеження:
При скаргах на порушення менструального циклу, періодичні чи постійні болі внизу живота, патологічні кровотечі. Це обстеження проводиться обов’язково, коли потрібно діагностувати злоякісні чи доброякісні новоутворення. Також даним методом обстежуть дівчаток (від народження та до початку статевого життя)
здійснюється з метою оцінки стану ендометрії (внутрішньої оболонки матки), міометрії (м’язевих стінок матки) та яєчників. Нерідко за допомогою саме такого обстеження лікар може переконатись у точності постановки діагнозу при аномаліях будови матки, поліпах ендометрії, рубцях на матці, фібриноїдах. Трансвагінальне дослідження органів малого тазу дозволяє виявити в жінки злоякісну пухлину, якщо є патологічні маткові кровотечі.
Підготовка до проведення
- Для трансабдомінального обстеження ультразвуком сечовий міхур має бути наповненим. За 30-40 хвилин до обстеження рекомендується випити не менше літра не газованої води. Наповнений сечовий міхур значно полегшує візуалізацію яєчників/матки та стінок сечового міхура.
- Для трансвагінального (вагінального) обстеження особливої підготовки не потрібно. Але повний шлунок, сечовий міхур і кишечник можуть дати відчуття дискомфорту, тому не варто перед обстеженням їсти важку їжу і пити багато рідини.
Кольпоскопія шийки матки - це метод діагностики, необхідний для виявлення доброякісних, передракових і злоякісних патологій цервікального каналу.
Показання
- Виявлення патологічно змінених клітин в мазку з цервікального каналу.
- Підозра на онкологічні захворювання та ряд інших патологій (наприклад, на гострі кондиломи).
- Позитивний результат аналізу на присутність вірусу папіломи людини в організмі.
- Позаменструальні кровотечі
- Хронічні запальні процеси цервікального каналу
- Патологічні виділення.
- Сверблячка і дискомфортні відчуття.
- Тривалий больовий синдром ниючого характеру в нижній частині живота.
Підготовка до проведення
При підготовці до проведення кольпоскопічного дослідження немає необхідності в корекції режиму харчування. Є деякі обмеження, а саме:
- За дві доби до кольпоскопії не можна проводити спринцювання;
- За дві доби до дослідження не можна використовувати засоби інтимної гігієни;
- Кольпоскопія проводиться в будь-який з днів, за винятком днів менструації. Менструальні виділення не дозволяють лікарю-гінекологу провести огляд слизової піхви і шийки матки.
- Перед проведенням кольпоскопії необхідно за 24 години повністю виключати статеві контакти.
- За кілька днів не використовувати вагінальні таблетки, свічки та інші місцеві медикаменти.
- Кольпоскопія не проводиться після взяття гінекологічних мазків і проведення УЗД внутрішньопіхвовим датчиком.
Фолікулометрія – це спостереження в динаміці за змінами в органах жіночої репродуктивної системи протягом усього менструального циклу. Інакше кажучи – дослідження використовують в сучасній гінекології для відстеження овуляції, або виявлення проблеми у виробленні фолікул. Даний метод дуже інформативний, він дозволяє стежити в динаміці за змінами, що відбуваються в яєчниках і матці.
Показання
- оцінити те, чи нормально функціонують яєчники;
- обчислити дні циклу, що відповідають овуляції в ході планування вагітності;
- зробити висновок, чи потрібно стимулювати овуляцію;
- не допустити або, навпаки, підвищити шанси виникнення багатоплідної вагітності;
- моніторинг гормонального стану;
- визначити причини нерегулярності менструального циклу;
- діагностувати деякі захворювання репродуктивних органів (міома, кісти), диференціювання їх видів (лютеиновая, фолікулярна кіста);
- для контролю над проведеним лікуванням;
- підтвердження / спростування діагнозу жіночого безпліддя, патологій яєчників, вироблення фолікул
Підготовка до проведення
Фолікулометрія не вимагає проведення спеціальної підготовки. На весь період дослідження з раціону виключаються ті продукти, які підвищують кількість освіти газів в кишках (вони заважають добре розглянути фолікули): бобові, капусту, чорний хліб, газовані напої, алкоголь.
- Якщо дослідження буде проводитися трансабдоминально, безпосередньо в цей день, за годину до процедури потрібно наповнити сечовий міхур. Для цього бажано випити не менше літра води без газу, після чого утриматися від сечовипускання.
- Якщо дослідження буде проводитись трансвагінально, наповнювати сечовий міхур не потрібно. Він повинен бути порожній. Для цього перед тим, як ви зайдете в кабінет, потрібно помочитися.
Гістероскопія – ендоскопічний метод обстеження в гінекології , який дозволяє оцінити стан матки, шийки матки, ендометрію та маткових труб. В даний час цей метод є найбільш інформативним і малоінвазивним методом діагностики і лікування внутрішньоматкової патології. Гістероскопія буває двох видів: діагностична – з метою огляду і забору зразків на гістологію; хірургічна – з метою оперативного втручання при патології шийки матки або маткової порожнини. (при поліпах ендометрію, спайках, підслизових міомах, наявності внутрішньоматкових перегородок, катетеризації фаліопієвих труб, видаленні поліпів та інше). Гістерорезектоскопія проводиться вже під загальною анестезією
Показання
- для дослідження підслизових маткових міом і ендометріозу матки;
- при маткових кровотечах невстановленого генезу;
- в ході підготовки до ЕКЗ;
- для виявлення фрагментів плодового яйця після проведеного аборту або самовільного викидня;
- при підозрі на патологію розвитку матки і каналу шийки матки;
- при безплідді і невиношуванні вагітності;
- для обстеження матки після курсу гормональної терапії;
- в профілактичний цілях,
- виключаючи рак шийки матки.
Протипоказання
- прогресуюча вагітність;
- запальні процес піхви або органів малого тазу в гострій стадії;
- рясна кровотеча;
- загальні, інфекційні, вірусні захворювання в стадії загострення;
- супутні важкі патології, включаючи, хвороби крові;
- недавня перфорація матки;
- онкологія шийки матки важкої стадії.
Підготовка до проведення
У випадках підозри на органічну патологію у жінок репродуктивного віку дослідження проводиться в ранній фолликулиновой фазі менструального циклу (на 7-10 дні) для поліпшення видимості, поки ендометрій тонкий і мінімально васкуляризированної.
В екстрених ситуаціях і з метою функціональної оцінки ендометрія день менструального циклу не має принципового значення. Головне, щоб проведення гістероскопії не збігалося з менструацією.
- В день проведення процедури не можна вживати їжу і рідини, дозволяється тільки полоскання порожнини рота, останній прийом їжі напередодні процедури до 20 години вечора;
- Перед процедурою обов’язково здати аналізи, які назначить лікар акушер-гінеколог.
- Прийняти душ напередодні процедури з обов’язковим гігієнічним туалетом, голінням лобкової області і промежини;
- Безпосередньо перед маніпуляцією необхідно спорожнити сечовий міхур.
Діагностична лапароскопія застосовується для уточнення діагнозу і розробки тактики лікування. За допомогою лапароскопа можна помітити порушення, які не завжди видно при проведенні УЗД. Також існує лікувальна або лікувально-діагностична лапароскопія, коли лікар одночасно оцінює стан внутрішніх репродуктивних органів і проводить оперативне лікування. Для доступу до потрібного органу лікар робить невеликі проколи розміром не більше 5-7 міліметрів, які після втручання досить швидко заживають. Існує два поняття цієї процедури - діагностична лапароскопія і оперативна.
Показання
- Лапароскопія кісти яєчника. Лікар може не тільки діагностувати захворювання, провести забір біоматеріалу для гістологічного дослідження, а й видалити новоутворення, якщо воно має невеликі розміри.
- Лапароскопія маткових труб. Часто ця процедура проводиться в рамках діагностики жіночого безпліддя, коли лікарю потрібно з'ясувати, чи є спайки в трубах, наскільки змінена структура тканин маткових труб. При необхідності лапароскопія використовується і для видалення спайок в фаллопієвих трубах.
- Лапароскопія при позаматкової вагітності. Вона дає можливість акуратно і малотравматично видалити плодове яйце, яке почало своє зростання в матковій трубі. Такий метод оперативного лікування залишає шанс на материнство жінці, що вже важливо.
- Лапароскопія міоми. Доброякісне новоутворення в порожнині матки зазвичай діагностується на ранніх стадіях розвитку. Проведення оперативного лікування шляхом лапароскопії дозволяє мінімізувати ризики розвитку ускладнень, кровотеч. Лапароскопія в такому випадку може бути і діагностичною процедурою - наприклад, коли лікарю необхідно з'ясувати справжню природу новоутворення.
Протипоказання
- порушення згортання крові;
- наявність важких захворювань легенів і серцево-судинної системи;
- наявності гриж передньої черевної стінки або діафрагми;
- ГРВІ;
- Менструація;
- Вагітність;
- Ожиріння важкого ступеня
Підготовка до проведення
Перед проведенням діагностичної лапароскопії ПОТРІБНО ОБОВ’ЯЗКОВО притримуватись призначень вашого лікаря-гінеколога, щодо необхідних аналізів та інших умов.
- Аналіз крові (загальний, хімічний, на глюкозу, на згортання, на гепатити, ВІЛ та сифіліс, також на групу крові і резус фактор);
- Аналіз сечі;
- УЗД гінекологічне та мазок;
- Флюорографія;
- Електрокардіографія (ЕКГ);
- Притримуватись дієти призначеної лікарем
- Не вживати алкоголь
- Не приймати ліки. У разі постійного приймання медикаментів, повідомити лікаря
Записатись
Матвієнко Ольга Петрівна
медичний директор, акушер-гінеколог, лікар-узд
друга кваліфікаційна категорія
Стаж роботи: 17 років
Напрямки практичної діяльності:
- Ведення вагітності фізіологічної та з екстрагенітальними патологіями;
- Лікування запальних захворювань органів малого тазу, ІПСШ;
- Лікування дисплазій, ектопії циліндричного епітелія шийки матки;
- УЗД органів малого тазу;
- Переривання вагітності медикаментозним методом;
- Зціджування при лактостазах;
- Підбір контрацептивів;
- Лікування порушень менструальної функції, СПКЯ.
Напрямки роботи, лікування пацієнтів із:
- Захворюваннями запальної природи матки та придатків;
- Гнійно-запальними процесами матки та придатків;
- Порушенням менструального циклу.
Кринична Олена Анатоліївна
лікар-узд, акушер-гінеколог дитячий
перша кваліфікаційна категорія
Стаж роботи: 23 роки
Напрямки практичної діяльності:
- Порушення менструального циклу ( гіпоменструальний синдром, аменорея);
- Захворювання запальної природи, гнійно-запальні процеси матки та придатків;
- Аномалії розвитку жіночих статевих органів;
- Контрацепція для дівчат підлітків;
- Затримка статевого розвитку;
- Розтин синехій малих статевих губ;
- Кісти яєчників;
- Лікування інфекцій зовнішніх статевих органів у дівчаток;
- Огляд пацієнта;
- Проведення профілактичних оглядів жінок;
- УЗД щитоподібної залози;
- УЗД органів черевної порожнини;
- УЗД нирок і сечового міхура;
- УЗД органів малого тазу;
- УЗД молочної залози;
- УЗД передміхурової залози
- УЗД м’яких тканин;
- УЗД органів простати трансректально;
- УЗД мошонки;
- УЗД слюнних залоз;
- Нейросонографія.
Бенєвський Олексій Вікторович
акушер-гінеколог, перинатолог
вища кваліфікаційна категорія
Стаж роботи: 17 років
Напрямки практичної діяльності:
- Діагностика і лікування гінекологіних захворювань у жінок;
- Лікування порушень менструальної функції і нейроендокринних синдромів;
- Консультування та лікування патологічного клімаксу;
- Лікування безпліддя;
- Ведення вагітних;
- Консультування з питань контрацепції;
- Ультразвукове дослідження органів малого тазу у жінок;
- Пренатальна діагностика;
- Гістрероскопія;
- Малоінвазивна оперативна гінекологія.
Іванченко Тетяна Григорівна
оперуючий акушер-гінеколог
перша кваліфікаційна категорія
Стаж роботи: 15 років
Напрямки практичної діяльності:
- Проведення профілактичних оглядів жінок;
- Консервативне та оперативне лікування;
- Кольпоскопія;
- Гістероскопія;
- Фракційне вишкрібання порожнини матки;
- Забір аспірату з порожнини матки;
- Постановка та видалення внутрішньо- маткового контрацептиву;
- Проведення радіохвильової терапії.
- УЗД органів малого тазу;
- Індивідуальний підбір методу контрацепції;
- Ведення вагітності;
- Плазмоліфтинг в гінекології;
Напрямки роботи, лікування пацієнтів із:
- Порушенням менструального циклу;
- Захворюваннями, що передаються статевим шляхом
- Гнійно-запальних процесів матки
- Розкриття та дренування абсцесу (кісти) бартолінієвої залози;
Митринюк Наталія Федорівна
акушер-гінеколог, лікар-узд, хірург
лікар-спеціаліст
Стаж роботи: 9 років
Напрямки практичної діяльності:
- Проведення профілактичних оглядів жінок;
- Консервативне та оперативне лікування;
- Кольпоскопія;
- Гістероскопія;
- Фракційне вишкрібання порожнини матки;
- Забір аспірату з порожнини матки;
- Постановка та видалення внутрішньо- маткового контрацептиву;
- Проведення радіохвильової терапії;
- УЗД органів малого тазу;
- Пренатальна діагностика;
- Ведення вагітності;
- Ідивідуальний підбір методу контрацепції;
- Інтимна хірургія: вульвагінальна естетика;
Напрямки роботи, лікування пацієнтів із:
- Порушенням менструального циклу;
- Захворюваннями, що передаються статевим шляхом
- Гнійно-запальних процесів матки