У перекладі з латинської Linum usitatissimum означає «льон корисний». Унікальний склад насіння льону дозволяє запобігти безлічі самих різних захворювань, від проблем з серцем до запору, а також насіння льону незамінні для тих, хто дотримується дієти. Вони багаті на клітковину і жирами, які легко засвоюються організмом. Завдяки цьому відчуття ситості настає в рази швидше. Що важливо, – вуглеводів в льоні дуже мало!
Насіння льону насичене вітамінами групи В, вітаміном Е, йодом, кальцієм, цинком, залізом, кремнієм, міддю, нікелем, марганцем, молібденом, каротином, магнієм, сіркою, фосфором, калієм, кобальтом і хромом, що підсилюють лікувальний ефект, але основна користь полягає у трьох основних компонентах:
1. Клітковина. Розчинні і нерозчинні волокна клітковини контролюють рівень поганого холестерину в крові, блокуючи його всмоктуваність в кишечнику.
2. Жирні кислоти. Насіння льону є найбагатшим джерелом омега-3 жирних кислот. Ці сполуки – життєво важливі компоненти клітинних мембран, вони покращують кровотік і допомагають запобігти утворенню тромбів, які викликають інфаркт та інсульт. Саме комбінація клітковини і ненасичених жирних кислот робить лляне насіння таким ефективним у зниженні рівня холестерину.
3. Лігнани. Це поліфеноли, які виступають в ролі найпотужніших антиоксидантів, які перевершують по ефективності в цьому відношенні навіть вітамін Е. Найбагатше джерело цих з’єднань – оболонка насіння. У комплексі з фитоестрогенами вони активно протистоять раку грудей.
Насіння льону можна заварювати в окропі, інтенсивно їх розмішуючи, але набагато ефективніше перетерти насіння у муку і за 30 хвилин до їжі з’їдати одну чайну ложку запивши великою кількістю води.
Ефект від льону ви відчуєте вже за 1-2 тижня:
– зменшиться вплив алергічних реакцій
– підсилиться блиск волосся
– нормалізується стан шкіри обличчя
Увага! Перед регулярним прийомом насіння льону обов’язково проконсультуйтесь з лікарем!
Не слід вживати насіння льону при вагітності, діабеті, діареї, обструкції стравоходу, кишечника або воротаря, камінні у жовчному міхурі, сечокам’яній хворобі, захворюваннях матки і яєчників.