Гирудотерапія – це лікування з використанням п’явок. Цей вид терапії відомий з давніх часів та живий і сьогодні, що свідчить про його високу ефективність при вирішенні різних проблем зі здоров’ям. Метод гирудотерапії одобрений Міністерством здоров’я України. За багато століть накопичений величезний досвід по використанню медичної п’явки з лікувальною метою. З розвитком науки розшифровано механізм дії секрету слюнних залоз п’явки, були відкриті біологічно активні речовини , що входять до нього, вивчено їх вплив на певні структури живого організму. На основі біологічно активних речовин слюнних залоз п’явки створені деякі лікарські препарати.
Сучасна гирудотерапія відрізняється від давньої тим, що в теперішній час використовуються не дикі, а вирощені на біофабриці та ті, що пройшли медичний контроль п’явки. Крім того, зараз п’явка використовується лише один раз. Після сеансу терапії п’явки знищуються, що відповідає вимогам профілактики ВІЛ-інфекції, вірусного гепатиту та інших захворювань, що передаються через кров. Очевидна користь та абсолютна безпека гирудотерапії перевірена тисячолітнім досвідом людства і не викликає жодних сумнівів.
Однією з перших речовин, що була відкрита в слюнних залозах п’явки, виявився гирудин- речовина, що пригнічує процеси згортання крові. Потім були відкриті інші фактори. Таким чином, п’явка є маленькою «фабрикою» по виробництву біологічно активних речовин.
Результатом дії біологічно активних речовин на живий організм є:
- нормалізація та покращення капілярного кровотоку;
- виражений протизапальний ефект;
- адаптогенний та антистресовий ефект;
- імуностимуляція та імуномодуляція;
- знеболення;
- антикоагуляція;
- антибактеріальний ефект;
- покращення внутрішньоклітинного обміну.
Причому реалізація цих механізмів має як локальний, так і загальнорезорбтивний характер. Загальновідомо існування шкірно-вісцеральних венозних анастомозів- з’єднання вен шкіри певних регіонів з венозною мережею конкретних органів. Через вени-комуніканти біологічно активні речовини поступають до органу під час сеансу гирудотерапії. Це сприяє покращенню кровообігу в конкретному органі, має тромболітичну, протизапальну, імуностимулюючу дію, підвищує трофіку (живлення ) тканин, посилює фагоцитоз (тканинний імунітет).
Всі покази до гирудотерапії неможливо перерахувати. Простіше назвати протипокази: абсолютні-гемофілія, відносні- вагітність, анемія, гіпотонія. При будь-якому відомому захворюванні гирудотерапія може використовуватись як самостійний метод лікування, так і в комплексі з іншими.