Організм людини на 70-75% складається з води (не рахуючи жирових відкладень). Втрата всього 0,5% ваги за рахунок води призводить до почуття спраги, через те, що знижується кількість рідини в клітинах і міжклітинному просторі.
Споживання води для усунення її нестачі в організмі носить назву первинного пиття, тоді як її споживання без явної потреби – називається вторинним питвом. Саме воно і є основним шляхом поповнення запасів води в організмі. У зв’язку з тим, що до жадоби звикнути не можна, єдиним способом її усунення є споживання необхідної кількості води. В день потрібно випивати не менше 2-2,5 літрів рідини.
Причому на долю простої негазованої води повинна припадати третина всього обсягу. Частину складають різні види зеленого чаю, фруктові чаї, трав’яні настої і відвари – без цукру. Пити їх потрібно невеликими порціями по 200 – 250 мл між прийомами їжі. Інтервал між їжею і прийомом рідини повинен становити не менше півгодини.
Центр спраги знаходиться також в гіпоталамусі, а саме паравентрікулярних ядрах, які дуже близько розташовані з центром голоду. Цією близькістю можна пояснити той найважливіший факт, що дуже часто при нестачі води в організмі розвивається не спрага, а відчуття голоду. З цього випливає, що центри спраги і голоду можуть надавати взаємний вплив один на одного. Чому це так важливо? Тому що цей факт допомагає нам боротися з голодом. При несвоєчасному прояві почуття голоду необхідно, перш за все, випити води. Це дозволить зменшити відчуття голоду, відстрочити час прийому їжі і зменшити кількість з’їдених продуктів.
Скільки потрібно пити води в день?
В день потрібно випивати не менше 2 л рідини. Вживання рідини в достатній кількості допомагає позбутися не тільки від почуття голоду, але і від мігрені, болю в спині і ревматизму, знижується рівень холестерину в крові.
До речі, досліди показали, що кількість випивається рідини залежить від її смакових властивостей. Якщо вода містить цукор, то люди випивають її значно більше, ніж прісної. Якщо ж одночасно випивається кілька різних напоїв, то рідини споживається більше, ніж в разі, коли п’ється тільки один вид напою. Смак рідини здається тим краще, чим сильніше спрага і, отже, її випивається більше.
Рідина бере участь у формуванні вмісту кишечника і забезпечує своєчасну його евакуацію, тобто детоксикацію, стимулює лімфодренаж, бере участь у всіх біохімічних процесах, а також підтримує тонус нашої шкіри і колір обличчя. Для того, щоб накопичені жирові відкладення йшли з організму, необхідна велика кількість рідини. Поповнити рідинні середовища організму ми можемо тільки водою. Одне з найбільших помилок полягає в тому, що все надходить в організм в рідкому вигляді є питво. Насправді, все крім води є їжею і вимагає переварювання в шлунку і кишечнику. До того ж, міцний чай і кава зневоднюють організм, заважаючи при цьому процесу окислення жиру. Тому пийте не менше 2 – 3 л рідини, постарайтеся не пити багато ввечері, так як, в цей час відбувається загальне зниження швидкості обміну речовин, а дренажна система також відпочиває.
Випиваючи після 18.00 надмірна кількість рідини, ми уповільнюємо процес окислення жиру, так як міжклітинні простору в умовах зниженого обміну будуть переповнюватися водою. Ця обставина особливо актуально для людей схильних до затримки рідини. Тому після 18:00 – 19:00 пити можна не більше 400- 500 мл з усього добового обсягу. А основна частина рідини повинна випивати до обіду (не менше 1,5 л).
Інтервал між прийомом їжі і води має становити мінімум 30 хвилин. У тих, хто випиває потрібну кількість рідини, більш швидкий обмін речовин і ці люди рідше страждають на ожиріння. Тому переходячи на новий режим харчування, дуже уважно ставитеся до вживання рідини, при нестачі якої в раціоні ми не отримаємо бажаних результатів і на самопочуття це позначиться негативно.