X

depressionУ Вас пригнічений настрій, Вас не радують  ні  блакитне весіннє небо, з першими ласкавими сонячними променями , ні веселе цвірінькання птахів за вікном? Одна думка про те, що треба вставати з ліжка,  вдягатися, приводити себе до ладу, кудись іти — викликає огиду? Ви абсолютно байдужі до аромату улюбленої заварної кави? А Ваш домашній улюбленець — кіт , що треться о щоку та ніжно муркоче, викликає досаду?  У Вас занепад сил, відсутність енергії, загальна слабкість, відсутність апетиту… Вам взагалі, нічого не хочеться і життя втратило сенс?  Так у Вас не просто «хандра», а, скоріш за все — Депресія.

Чим же просто «поганий настрій» відрізняється від депресивного стану? Депресі я– це  розлад , що характеризується  стійким зниженням настрою, який  умовно ненормальний, нетиповий для людини, наявний майже щодня, що спостерігається більшу частину дня  і не залежить від ситуації оточення і має тривалість не менше ніж два тижні.  Депресивний стан виражається втратою здатності переживати радість, песимістичним поглядом на те, що відбувається навколо,  а також заниженою самооцінкою , впевненості в собі, позбавленням інтересу до звичайної діяльності, хобі,  та вповільненням рухової активності . Також : почуття самозасудження, безпричинні ідеї винності, зменшення спроможності концентруватися, зміна апетиту із відповідною зміною ваги тіла (підвищення або зниження), погіршення сну.

Чому ж небезпечна  Депресія?

Нелікована депресія може перешкодити людині вести трудову діяльність і брати участь у житті сім’ї та спільноти. Нелікована  депресія, у крайніх випадках, може привести  до самогубства.

Депресія збільшує  ризик  розвитку серцево-судинних захворювань ,погіршує прогноз та підвищує смертність у 3,5-4 рази у пацієнтів з ішемічною хворобою серця. Депресія збільшує ризик розвитку цукрового  діабету та ожиріння (Метаболічний синдром). Збільшує  смертність у 3,4 рази та затримує функціональне відновлення після інсульту.  Депресія, в цілому, знижує якість життя людей, сприяє  затяжному перебігу багатьох хронічних соматичних захворювань та погіршує  їхній  прогноз .

Депресія інколи регресує самостійно, однак частіше, спостерігаються повторні епізоди,  з затяжним  перебігом.

Ризик депресії погіршується бідністю, безробіттям, життєвими подіями, такими, як втрата близької людини або розрив стосунків, фізичною хворобою і проблемами, викликаними алкогольною чи наркотичною залежністю.  У наш час, з глобальним тривалим карантином унаслідок пандемії COVID-19, вимушена довготривала соціальна ізоляція  також є фактором ризику розвитку затяжних депресивних та тривожно-депресивних станів.

Тож, якщо Ваші близькі  скаржаться на погане самопочуття, хронічну втому, на утруднення (неможливість) виконання звичайного навантаження на роботі або вдома, на дратівливість, порушення сну та сум, — ні в якому разі  не ігноруйте цю  проблему,  а ТЕРМІНОВО звертайтесь до спеціалістів (психіатрів, психотерапевтів). Вони допоможуть вам впоратися з цією проблемою та повернутися  до нормального життя.