X
Icon 1 Онлайн запис
Icon 2 Зворотній дзвінок
Icon 3 Консультація онлайн
Icon 4 Результати аналізів
Icon Map Контакти
uk
Icon 1
Онлайн запис
Icon 2
Зворотній дзвінок
Консультація онлайн
Icon 4
Результати аналізів
Icon Map
Вишневе, вул.
Святошинська, 27-А
Вишневе, вул.
Лесі Українки 74-в

Адреса підрозділів та графік роботи
Адреса підрозділів
Графік роботи
Лікувально-профілактичний підрозділ
Вишневе, вул. Святошинська, 27-А
з 1 серпня:
Пн — Сб: з 08-00 до 20-00,
Нд: з 9-00 до 16-00
Амбулаторія з малою операційною
Вишневе, вул. Лесі Українки 74-в
з 1 серпня:
Пн — Сб: з 08-00 до 20-00,
Нд: з 9-00 до 16-00

Для оформлення запису онлайн обов'язково вкажіть свої ПІБ та телефон!

Додаткова інформація

Для запиту зворотньго дзвінка обов'язково вкажіть свої ПІБ та телефон!

Якщо ви не отримали результати аналізів зробіть повторний запит заповнивши форму вказав свої ПІБ та Email на який їх вислати.

Що таке стрес? Як захистити організм в умовах тривалої дії стресу?

Cтрес (від англійського stress — «тиск, напруга, навантаження») — це фізіологічна реакція організму на будь-які відчутні дії ззовні. У 1936 році канадський фізіолог Ганс Селье уперше сформулював поняття «стрес»: «Організм завжди відчуває потребу в енергії для підтримки життя і відсічі нападу, для пристосування до зовнішніх дій, що постійно змінюються».

Стрес — першопричина багатьох захворювань у дітей і дорослих, функціональних розладів, на перший погляд, несподіваних. Це не лише всілякі страхи і фобії, депресія і безсоння, але і неврози, психосоматичні захворювання, при яких страждають Душа і Тіло. І усе тому, що психіка і соматика (від грецького «психо» — «душу», «сома» -«тело») у людини злиті воєдино.

Більшість людей, які висувають до себе і свого життя високі вимоги, піддані стресам. Спроби встигнути буквально все за короткий проміжок часу – найчастіша причина стресу. Лікарі називають це захворювання квапливості. Встановлено, що у жінок такий розлад зустрічаються втричі частіше, ніж у чоловіків. Однак і чоловіки доволі часто стають жертвами стресу, наприклад, під час керуваня автомобілем. Особливо вразливі ті, хто тривалий час працює за комп’ютером.

Стресори бувають фізіологічні і психологічні:

  • До фізіологічних стресорів відносяться різкі зміни температури, атмосферного тиску, рівня радіації, сонячної активності, часті зміни клімату і природних зон.
  • Психологічні, інакше емоційні стресори — це страх, горе, психотравми, конфлікти, а так само радість.

Про механізм стресу

Незалежно від природи стресорів, в організмі людини включається механізм, спрямований на збереження життєдіяльності системи в нових умовах. У відповідь на стресор відбувається активація стрес-системи, в результаті якої відбувається викид в кров стрес-гормонів. Помірний викид цих гормонів активізує функціональні резерви організму. Ці реакції біологічно корисні до тих пір, поки не стають тривалими і надмірними, при яких надмірний викид стрес-гормонов призводить до пошкодження органів, порушення життєвоважливих функцій, виснаження внутрішніх резервів організму.

Слід знати: стреси будь-якої природи можуть привести до збою в роботі організму як на фізіологічному, так і на психологічному рівні. Ці порушення виникають у людей при гострому і досить тривалому перебуванні в стресових умовах. Наслідки одних стресів проявляються швидко, інші — віддалені в часі.

  • До перших відносяться стресори сильної, відчутної дії, наприклад, біль, різкі зміни клімату, перепади тиску і температури (тепловий удар, переохолодження), ряд інших.
  • До других – стресори тривалої дії : хронічна інтоксикація організму забрудненнями з довкілля і фармпрепаратами, їжа з штучними домішками, ароматизаторами, барвниками, відсутність в раціоні харчування чистої води і натуральних продуктів, а також тривале перебування під гнітом негативних емоцій.

Від чого залежить стресостійкість?

Наслідки стресу для кожної людини різні. Вони залежать від цілого комплексу чинників, таких як:

  1. Сила, інтенсивність дії стресора;
  2. Тривалість дії стресора і його специфіка;
  3. Стан здоров’я людини, внутрішні резерви організму;
  4. Генетичні особливості нервової системи;
  5. Умови життя — середовища і навколишнього оточення.

Проявом тривалої дії стресу часто стає так звана вегето-судинна дистонія (порушення регуляції тонусу судин), за якої «скаче» кров’яний тиск, спростерігається біль у ділянці серця, частий головний біль, мігрень. Тривалий судинний спазм, що розвивається у відповідь на стрес, призводить до кисневого голодування серцевого м’яза, спричиняючи ішемічну хворобу серця (стенокардію, інфаркт міокарди, аритмію), атеросклероз і згущення крові, що загрожує утворенню тромбів, також розвивається гіпертонічна хвороба, виникає ризик інсульту.

Як протистояти стресу?

Якщо ви систематично відчуваєте стресові ситуації, приділіть достатню увагу раціону харчування, сну, повноцінному відпочинку. При систематичному недосипанні організм реагує на стрес більш гостро. Доведено, що максимальна реакція на негативні зовнішні фактори виникає в будні дні вранці. Цьому сприяє ранковий поспіх, громадський транспорт, догана на роботі, маса невідкладних справ.

Якщо ви відчуваєте хронічну втому, візьміть вихідні дні або відпустку. Прогуляйтеся по місцевості з гарним краєвидом. Картина, яка радує око, розслаблює та згладжує негатив.

Слухайте музику. Ніщо так не розслаблює і не заспокоює, як позитивна музика.

Просто чудово, якщо у вас є хоббі. Зазвичай улюблені захоплення допомагають розслабитися та приносять багато приємних емоцій.

Щоденні фізичні вправи допомагають зміцнити фізичну витривалість, підвищують імунітет і настрій, тому для мінімізації наслідків стресу щодня робіть легку гімнастику і приймайте контрастний душ. Через пару місяців ви будете у відмінній фізичній формі і будете реагувати на стреси не так гостро.

За наявності наслідків стресу в якості хронічного безсоння, приймайте протягом 20-30 днів заспокійливі збори або екстракт пустирника, валеріани, меліси, хмелю. Натуральним і абсолютно безпечним антидепресантом, який покращує настрій і нормалізує сон, є звіробій, що випускається фармацевтичною промисловістю у формі екстракту, сухої сировини і пакетиків для заварювання. Препарат не тільки нормалізує сон, а й підвищує стресостійкість організму до негативних зовнішніх чинників. Звіробій ви можете придбати в аптеці без рецепта лікаря.

Недолік у раціоні вітамінів і мінералів негативно позначається на загальному самопочутті і, як наслідок, ви стаєте більш уразливими до негативних наслідків стресу. Зокрема недолік магнію знижує стресостійкість в кілька разів, а також сприяє порушенню сну. Досить заповнити кількість даного мікроелемента в організмі, щоб наслідки стресових ситуацій не порушили роботу серцево-судинної ситеми. Щодня вживайте свіжі овочі, фрукти, продукти тваринного походження.

Якщо внаслідок стресових ситуацій вам не вдається нормалізувати самопочуття, сон і раніше залишається неповноцінним, присутня нервова напруга, зверніться до лікаря для обстеження, на підставі якого вам підберуть медикаментозну терапію.

Лікарі Медичного Центру “ВАСЕДА” допоможуть Вам бути здоровим!